Business & Heritage Clarksville
Local News, Business, Arts, Heritage – DAILY — Serving the Clarksville, TN region.



News

May 28, 2014

SCHS graduates nab scholarships, awards

More articles by »
Written by: News Staff
Tags: , , , ,
graduates (1)

The following is a list of Stewart County Graduates and the scholarships conferred upon them.

  • Class of 1964 Alumni Scholarship – Jordan Cobb, Katherine Austin
  • Alex and Myrtle Dougherty Scholarship – Lane Lewis
  • Coca Cola Scholarship – Mckenzie Davenport
  • Dr. Pepper Tuition Award – Katherine Bruce
  • Grace P. Ford Scholarship – Kayla Duke
  • David G. “Tod” Hansard Physics/Calculus Scholarship – Benjamin Ide
  • SCHS Class of 1975 Karee Jobe Harper Memorial Salutatorian Scholarship – Allison Parker
  • Masonic Lodges of Stewart County Scholarship – Caroline Daniel
  • Stewart County Tea Party Scholarship – Chelsie Crowder
  • CEMC Scholarship – Kevin Barnett
  • Byron Spurgeon Memorial Scholarship Award – Morgan Brantley
  • Bill Craig Memorial Scholarship – Sarah Grasty
  • Brad Butkiewicz Foundation Scholarship – Halie Hart
  • Jesse Franklin 4-H Memorial/YF&R Group Agriculture Scholarship – Elijah Thomas
  • John H. Boyd and Billie J. Boyd Charitable Foundation Scholarship – Shantina Link, Caroline Daniel
  • Helping Hands Scholarship – Sarah Walker, Kaitlyn March, Karrah Gray
  • Bill Radcliff FBLA Scholarship – Sarah Walker
  • Robert C. Williams Agriculture Memorial Scholarship – Elijah Thomas
  • National Wildlife Turkey Federation Scholarship – Karrah Gray
  • Tennessee Scholars Award – Chelsie Crowder, Sarah Walker, Kayla Duke, Mckenzie Davenport
  • Austin Peay State University Presidential Scholarship – Ashley Goldsmith, Allison Parker
  • Bethel University Renaissance Program Scholarship, Bethel Academic Scholarship – Tyler Weber
  • Liberty University Champion Scholarship – Halie Hart
  • Liberty University Alumni Scholarship - Halie Hart
  • Liberty University Academic Scholarship - Halie Hart
  • Liberty University Legacy Scholarship - Halie Hart
  • Liberty University Valedictorian Scholarship - Halie Hart
  • Murray State University Commonwealth Honors Academy Housing Award – Allen Neese
  • Murray State University Regents Academic Achievement Scholarship – Allen Neese
  • Trevecca Nazarene University Leadership Scholarship – Michaela Slown
  • UT Martin Dean’s Scholarship – Katherine Bruce
  • UT Martin Chancellor’s Scholarship – Ben Ide
  • University of Tennessee Volunteer Scholarship – Sarah Walkeracademic awards, scholarships

The following is a list of Stewart County Graduates and the awards conferred upon them.

  • Balfour Award – Halie Hart
  • DAR Good Citizenship Award – Michaela Slown
  • U.S. Army Reserve Scholar Athlete Award – Caroline Daniel, Ben Ide
  • John William George Memorial Award – Ben Ide
  • Director of Schools’ Award – Allen Neese, Abigail Miller
  • U.S. Marines Distinguished Athlete Award – Kevin Barnett, Karrah Gray
  • U.S. Marines Scholastic Excellence Award – Allen Neese, Halie Hart
  • U.S. Marines Semper Fidelis Award for Music Excellence – Morgan Brantley
  • Red, White & Blue Award – Morgan Brantley
  • Tri-County Upward Bound/ APSU Certificate of Completion – Neicca Orton, Briana Schwall
  • Billy Lee Drama Award – Ashley Goldsmith
  • Choir Director’s Award – Kimberly Coombs
  • Band Director’s Award – Dixie Taylor
  • John Phillip Sousa Band Award – Carissa Miller
  • Student of the Month August, 2013 – Sarah Walker
  • Student of the Month September, 2013 – Allen Neese
  • Student of the Month October, 2013 – Ben Ide
  • Student of the Month November, 2013 – Halie Hart
  • Student of the Month December, 2013 – Chad Rose
  • Student of the Month January, 2014 – Francisco Gomez
  • Student of the Month February, 2014 – Michaela Slown
  • Student of the Month March, 2014 – Kathy Bruce
  • Student of the Month April, 2014 – Allison Parker
  • Student of the Month May, 2014 – Shantina Link
  • Thirteen years perfect attendance – Ricky Dunaway
  • FBLA Leadership – Sarah Walker
  • Humanities A – Allison Parker
  • Guitar – Tyler Weber
  • Vocal Music/Choir – Ashley Goldsmith
  • Carpentry II A – Francisco Gomez
  • Carpentry II B – Joseph Ellis
  • Nursing Education – Kayla Duke
  • Spanish II A – Ben Ide
  • Spanish II B – Allison Parker
  • Bridges Math A – Chelsie Crowder
  • Outstanding Peer Mentor – Mellissa Larson, Daniel Hierlmeier, Dylan Lancaster, AriAnna George, Briana Schwall, Jacob Cecil
  • World History – Allison Parker
  • Interactive Multimedia – Chad Rose
  • Honors English IV A – Ben Ide
  • Honors English IV B – Shantina Link
  • Accounting I – Sarah Walker
  • Accounting II B – Michaela Slown
  • Desktop Publishing B – Lane Lewis
  • Chemistry of Cosmetology – Megan Cline
  • Child Development A – Kaitlyn March
  • Visual Art II – Bryan Bishop
  • Visual Art III – Courtney Wilson
  • Yearbook A – Abigail Miller
  • English IV A – Jordan Cobb
  • English IV B – Michaela Slown
  • Economics – Katrina Sjoblom
  • Teaching as a Profession A – Kathy Bruce
  • Automotive Electronics – Daniel Vallely
  • Contemporary Issues A – Katherine Austin
  • Calculus – Ben Ide
  • Precalculus A – Mckenzie Davenport
  • Anatomy and Physiology A – Shantina Link
  • Emergency Medical Services B – Halie Hart
  • Forensic Science – Jese Vinson
  • CEMC Calendar Art - Cydney Anderson


About the Author

News Staff





 
 

 
APSU logo

APSU students nab scholarships and awards

Several Austin Peay State University Department of Art students earned prestigious awards and scholarships in February.
by News Staff
0

 



0 Comments


Be the first to comment!


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Facebook

Twitter